M.A.C.E.

Medieval Ages' Combat Engagements Historyczna gra bitewna

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

Ogłoszenie

Od 01.01.2010 System Knights of Time przechodzi w projekt MACE. Osoby chcące być współautorami systemu są proszone o napisanie do admina PW z informacją o tym.

#1 2009-09-12 03:43:48

dr zuo

Pieszy

Bohaterowie w grze.

Mam pytanie czy rozważaliście może wprowadzenie do rozgrywki bohaterów z tamtych czasów? Powiedzmy Joanna u francuzów lub Zawisza u polaków. Ew np wprowadzenie takich postaci lub jednostek jak na przykład duchowny:) co wy na to i jak wam sie widzą takie propozycje?

 

#2 2009-09-12 09:30:22

TomekM

Chorąży

Zarejestrowany: 2009-07-31
Posty: 9
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Ja myślę, że to niezły pomysł, który może dodać grze wartości edukacyjnej. Tylko nie należy z postaci historycznych robić nie wiadomo jakich pakerów, ale trochę lepszych dowódców, którzy w większym stopniu podnoszą morale oddziałów znajdujących się w ich zasięgu można by jeszcze wprowadzić jakieś modyfikatory dla dowodzenia konkretnymi rodzajami wojsk.

Offline

 

#3 2009-09-12 12:05:40

dr zuo

Pieszy

Re: Bohaterowie w grze.

Myślałem raczej o czymś innym. Pakerami oni raczej nie będą i chciałbym by charakteryzowali się głównie tym z czego byli znani np Joanna miałaby wyższe morale, Zawisza byłby trochę lepszym szermierzem, Mieli by na przykład większą wiedzę na jakiś temat, i tyle. Nie podoba mi się wersja bohaterów w innych systemach bo powychodziły tam prawdziwe herkulesy którzy sami powstrzymują pół armii. Proponuję więc stworzenie listy takich "narodowych bohaterów" od XIV do XVI z krajów europejskich oraz arabskich.

 

#4 2009-09-12 21:58:23

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Pomysł już rozpatrywany na początku tworzenia systemu, postaramy się w miarę szybko to rozpisać.

Offline

 

#5 2009-09-16 01:16:47

qeno

Pieszy

Re: Bohaterowie w grze.

Bardzo ciekawy pomysł proponuje czarnego księcia u anglików czyli bohatera wojny 100letniej:)
u reszty moze być problem chyba by trzeba było poszperać w jakichś książkach kogo by można było wrzucić na bohaterów innych nacji.

 

#6 2009-09-17 03:43:47

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

I tak chyba właśnie zrobimy chyba że ktoś pomoże nam w tych poszukiwaniach:P

Offline

 

#7 2009-11-09 00:54:07

MonoClock

Pieszy

Re: Bohaterowie w grze.

Zauważyłem że dodaliście jednostki specjalne:)
Warto by było w końcu dorzucić tych bohaterów do każdej armii. Mam nadzieje że szybko to ogarnienie.

 

#8 2009-11-12 18:13:15

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Myślę że do poszczególnych armii odpowiedni byliby następujący bohaterowie:
Anglia- Edward (Czarny Książę)
Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
Polska-Zawisza Czarny
Litwa-Giedymin
Ruś-Lingwen Semen Olgierdowicz
Francja-Joanna d'Arc
Cesarstwo-Zygmunt Luksemburski
Czechy-Jan Źiźka
Maurowie-Abu al-Hassan Ali I
Menelucy-Sajf ad-Din Kalawun al-Alfi al-Mansur
Złota orda-Chan Ozbeg Sułtan Muhammad
Italia-Lorenzo de' Medici
Turcja-Mehmed II Zdobywca
Węgry-Jan Hunyady
Zakon-Konrad von Wallenrode
Bizancjum-Konstantyn XI Dragazes
Hiszpania-Ferdynand II Aragoński
Chanat-Timur
Skandynawia-Eryk Pomorski

To są moje propozycje na bohaterów, zastanawiam się czy dawać po jednym czy też np dwóch? Jak wam sie oni widzą?

Offline

 

#9 2009-11-14 02:58:48

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p … 183#149183
dyskusja na temat bohaterów na innych forach.

Offline

 

#10 2009-11-19 01:51:08

Bayard

Konny

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-11-02
Posty: 16
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

oggr napisał:

Myślę że do poszczególnych armii odpowiedni byliby następujący bohaterowie:
Anglia- Edward (Czarny Książę)
Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
Polska-Zawisza Czarny
Litwa-Giedymin
Zakon-Konrad von Wallenrode
Skandynawia-Eryk Pomorski

To są moje propozycje na bohaterów, zastanawiam się czy dawać po jednym czy też np dwóch? Jak wam sie oni widzą?

Po pierwsze- Waleczne serce to William Wallace, nie Robert Bruce- taka mała poprawka;] Co do pozostałych, których zaznaczyłem- Anglia- rozważ Henryka V; Polska- Zawisza był Polakiem, ale przede wszystkim najemnikiem, moim zdaniem lepiej dać np. Władysława Jagiełłę albo Piotra Szafrańca; Litwa- Witold; Zakon- na pewno nie Konrad von Wallenrode, zdecydowanie lepiej nadaje się któryś z braci von Jungingen- Ulrich lub Konrad. I daj dwóch, żeby była możliwość wyboru. Zastanowię się, kogo jeszcze by dać, bo teraz padam już z nóg. Ale pomysł dobry:)


Mazowiecka Kompania Zbrojna

"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Offline

 

#11 2009-11-19 12:55:22

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Właśnie że to Bruce miał ten przydomek nie Wallace(to wymysł Gipsona)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_I_Bruce

Oto co dało się zebrać jak na razie. Brakuje jeszcze paru ale może się uda cos znaleźć.

Anglia- Edward (Czarny Książę)
John Talbot
Henryk VII Tudor
Henryk V Lancaster
Harry Hotspur

Szkocja-Robert I Bruce(waleczne serce)
William Wallace
David II Strathbogie, Earl of Atholl
Thomas Randolph, 1st Earl of Moray
Domhnall II, Earl of Mar
Sir Andrew Murray

Polska-Zawisza Czarny
Władysław Łokietek
Jan ze Szczekocin
Władysław Jagiełło
Ulryk Czerwonka
Zyndram z Maszkowic

Litwa-Giedymin
Witold
Olgierd Giedyminowic
Witenes

Ruś(ruś i nowogród)-Lingwen Semen Olgierdowicz
Dymitr Doński
Andrzej Olgierdowic
Iwan III Srogi
Wasyl I Rurykowicz

Francja-Joanna d'Arc
La Hire
Gilles de Rais
Bertrand du Guesclin
Piotr du Terrail senior de Bayard
Thibaut de Chepoy

Cesarstwo-Zygmunt Luksemburski
Werner von Urslingen
Maksymilian I Habsburg
Jan Wittelsbach

Czechy-Jan Źiźka
Jerzy z Podiebradów
Jan I Luksemburski, Jan Ślepy
Prokop goły
Puta III z Czastolowic
Jan Kraloviec.

Maurowie-Abu al-Hassan Ali I
Muhammad XII Abu Abdallah
Muhammad IX
Muhammad asz-Szajch al-Mahdi

Memelucy-Sajf ad-Din Kalawun al-Alfi al-Mansur
Bajbars
Al-Aszraf Szaban
An-Nasir Faradż
Al-Aszraf Ka'itbaj

Złota orda-Chan Ozbeg Sułtan Muhammad
Edygej
Mamaj
Dżalal ad-Din
Tochtamysz

Italia-Lorenzo de' Medici
Franciszek Sforza
Gian Galeazzo Visconti
Francesco Bussone

Turcja-Mehmed II Zdobywca
Murad II
Bajazyd I Błyskawica
Murad I

Węgry-Jan Hunyady
Wład Palownik
Ścibor Ściborowic
Ścibor ze Ściborzyc
Maciej Korwin

Zakon-Konrad von Wallenrode
Winrich von Kniprode
Henryk von Plauen

Bizancjum-Konstantyn XI Dragazes
Roger de Flo

Hiszpania-Ferdynand II Aragoński
Nuno Álvares Pereira

Chanat-Timur

Skandynawia(unia kalmarska)-Eryk Pomorski
Krzysztof Bawarski

Offline

 

#12 2009-11-20 02:32:18

Bayard

Konny

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-11-02
Posty: 16
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Fakt, co do Walecznego Serca- mój błąd. Ale ja zawsze wolałem późniejszy okres i bliższe nam tereny, więc na takiej dziczy, jak Szkocja, mogę się nie znać:P
Co do Polski nadal sprzeciwiam się Zawiszy Czarnemu- wiem, że to nasz najsłynniejszy rycerz, ale tylko rycerz, nie dowódca, do tego rębajło- odtwarzam XV-wiecznego rycerza polskiego i na prawdę nie rozumiem fenomenu tej postaci, bo wcale nie był taki doskonały, jak się go wszędzie przedstawia... No i Zyndram z Myszkowic- jego talenty były i są mocno dyskusyjne, a przekaz Długosza, jakoby rozstawiał chorągwie polskiego skrzydła i był "officium principis militae" (błędnie tłumaczone na "dowódcę wojska") obecnie interpretuje się, że pełnił funkcje bardziej administracyjne, zajmował się logistyką, a nie dowodzeniem w boju. Ulryk Czerwonka był czeskim najemnikiem i walczył po stronie Krzyżaków. Zgadza się, oddał Polakom m. in. Malbork, ale TYLKO dlatego, że Krzyżacy mu nie płacili, a nie z sympatii do naszych przodków;] Później walczył po stronie Polaków, ale też dlatego, że wyciągnęli go z czeskiego więzienia, więc miał u nich dług wdzięczności. Na bohaterów z Królestwa Polskiego proponuję więc:
Władysław Jagiełło
Władysław Łokietek
Jan ze Szczekocin
Piotr Dunin (bitwa pod Świecinem 1462- punkt zwrotny wojny trzynastoletniej)
Sędziwój Ostroróg
Piotr Niedźwiedzki
Ci dwaj ostatni dowodzili w zwycięskiej bitwie pod Koronowem 10 października 1410r.
Jeśli już koniecznie ma być Zawisza Czarny, niech będzie świetnym wojownikiem, ale nie daje żadnych bonusów morale czy cokolwiek takiego. Niech nie może dowodzić, tylko np. być w jednym oddziale z generałem- żeby jakoś oddać fakt, że był dobrym wojownikiem, ale nie strategiem, oraz że walczył za pieniądze dla tego, kto zapłaci więcej (służył Zygmuntowi Luksemburskiemu, zajadłemu wrogowi Polski).
Proponuję także dodać następujące frakcje: Szwajcaria i Burgundia. Państwa te toczyły ze sobą praktycznie nieustanną wojnę od połowy XV wieku a taktyka szwajcarskiej piechoty, która służyła także jako najemnicy, zrewolucjonizowała sztukę wojenną i zapoczątkowała renesans w tej dziedzinie, więc należy im się chyba miejsce w tej grze:)


Mazowiecka Kompania Zbrojna

"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Offline

 

#13 2009-11-20 15:17:05

oggr

Imperator

Zarejestrowany: 2009-07-19
Posty: 131
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Ok co do zawiszy to zgodzę się na to by był ciut lepszym rycerzem, jednakże efekt psychologiczny był spory jego działań. Co do burgundii i szwajcarii to pierwsza była księstwem wchodzącym oficjalnie w skład francji i po wojnie stuletniej praktycznie całkowicie wchłonięta, szwajcaria zaś należała do cesarstwa (mimo że odrzuciła władzę habsburgów i walczyła z nimi) i cały czas w nim przecież była.
Co do taktyki piechoty to zrodziła się ona trochę wcześniej na polach flandrii gdzie w podobnym stylu walczyła piechota miast flandryjskich. 

Jako bohaterów rozumiem wszystkich którzy wpłyneli na losy bitew, wojen, lub też mieli jakikolwiek inny wpływ na militarne osiągnięcia danego kraju (mogą być pół legendarne postacie też).
Zaś wspominając szwajcarię to przychodzi mi do głowy Wilhelm Tell jako bohater, w kontekście raczej udziału w powstaniu anty habsburgskim i wpływu jaki miał na losy regionu.

Offline

 

#14 2009-11-21 16:04:09

vicious

Konny

Zarejestrowany: 2009-07-23
Posty: 16
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Zawisza to nasz najbardziej znany rycerz więc musi być w bohaterach:D

Offline

 

#15 2009-11-22 01:57:16

Bayard

Konny

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2009-11-02
Posty: 16
Punktów :   

Re: Bohaterowie w grze.

Zgadza się, we flandrii już w początku XIV wieku używano pik, zrobił to też William Wallace jeszcze wcześniej. Co do Szwajcarii- była częścią cesarstwa, jednak w XV wieku władza Cesarstwa nad tym regionem była czysto nominalna- Szwajcaria była federacją miast, prawie republiką i od 1300 roku toczyła regularne wojny z sąsiadami, głównie Burgundią i Cesarstwem. Moim zdaniem należy ją wyodrębnić. Poszukaj w internecie książki Swiss at war 1300- 1500 wydawnictwa Osprey- książeczka ma chyba z 50 stron, ale wszystko masz tam elegancko wytłumaczone i łatwo zrozumiesz, dlaczego tak nalegam na to:) Znajdziesz też dowódców z tych czasów, nikogo na miarę Czarnego Księcia czy Jagiełły, ale zawsze to jacyś dowódcy;)
Wracając jeszcze na moment do taktyki- flandryjczycy formowali po prostu jeża- pikinierzy tworzyli ścianę ostrzy, której kawaleria nie mogła pokonać, ale była to formacja bardzo wrażliwa na ostrzał. U Szwajcarów wyglądało to trochę inaczej- w pierwszych szeregach stali ciężkozbrojni pikinierzy, którzy niewiele sobie robili ze zwykłych strzał, dalej pikinierzy i halabardnicy lżej uzbrojeni, a między tym wszystkim dodatkowo kusznicy i żołnierze z hakownicami, co sprawiało, ze taka formacja miała sporą siłę ognia. Dokładnie w ten sposób walczono do XVII wieku, gdzie muszkieterzy kryli się w formacjach pikinierów.
I fakt, Wilhelm Tell na tak rozumianego bohatera się nie nadaje. Ja też pod tym kątem patrzyłem, jak zgłaszałem poprawki do Twoich propozycji. Nie znaczy to, że postacie, które wybrałeś tych wymogów nie spełniają- oczywiście to raczej niemożliwe, jednak moim zdaniem są inne, które lepiej pasują do tego profilu:)
Pozdrawiam


Mazowiecka Kompania Zbrojna

"Kiedy atakujecie- wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zephyr.pun.pl www.konkursy.pun.pl www.infidels.pun.pl www.klubymotocyklowe.pun.pl www.sielczanie.pun.pl